فشار برای کاهش قیمت انسولین در آمریکا

«ماوه به اگر پس‌اندازهای زندگی‌تان را به خاطر شرکت‌های دارویی از دست داده‌اید، برگردید،» زنی که از کنار خبرنگار شما عبور می‌کند فریاد می‌زند. گروهی پرشور او را تا پایان یک صف طولانی برای جلسه استماع سنا درباره قیمت انسولین در 10 مه دنبال می کنند. در اتاق دیوید ریکس از Eli Lilly، یک شرکت بزرگ داروسازی آمریکایی، شهادت می دهد که انسولین، که برای تنظیم سطح قند خون بیماران دیابتی استفاده می شود، ارزان و در برخی موارد حتی رایگان است. او می‌گوید: «اگر امروز با لیلی تماس بگیرید، ما کالاهای یک ماهه را بدون هیچ هزینه‌ای با یک سوال برای شما ارسال می‌کنیم: «آدرس شما چیست؟»». کسانی که لباس پوشیده با شعارهایی مانند “انسولین برای همه” سرهای خود را با ناباوری تکان می دهند. شرکت های دارویی ممکن است انسولین ارزانی ارائه دهند، اما به همه بیماران نمی رسد.

قیمت بالای داروها یک گلایه دیرینه برای آمریکایی ها است – و انسولین نقطه اشتعال است، زیرا بیش از 8 میلیون دارو برای زنده ماندن به آن وابسته هستند. یک واحد استاندارد که در سایر کشورهای ثروتمند به طور متوسط ​​9 دلار قیمت دارد، آمریکایی ها را 99 دلار عقب می اندازد. مطالعه ای در سال 2021 در سالنامه طب داخلییک ژورنال دریافت که 1.3 میلیون نفر به دلیل هزینه دوز انسولین را نادیده گرفتند یا کاهش دادند.

به گفته GoodRx، شرکتی که به مشتریان کمک می‌کند قیمت‌های پایین دارو را پیدا کنند، میانگین قیمت نقدی انسولین بین سال‌های 2014 تا 2019 54 درصد افزایش یافت. سپس قیمت بین ژانویه 2020 تا مه 2023 به میزان 11 درصد کاهش یافت. با وجود کاهش اخیر، قیمت انسولین بالا باقی بماند

برای بیماران مسن تر، هزینه در حال حاضر کاهش می یابد. قانون کاهش تورم، یکی از قوانین مهم پرزیدنت بایدن، به مدیکر اجازه می دهد تا با تولیدکنندگان برای کاهش قیمت دارو مذاکره کند. همچنین شرکت‌ها را ملزم می‌کند در صورت افزایش سریع‌تر قیمت‌ها از تورم، مدیکر را بازپرداخت کنند، و قیمت انسولین را برای مدیکر به 35 دلار در ماه محدود کرد.

به نظر می رسد قانون جدید شرکت های دارویی را وادار کرده است تا قیمت های پایین تری را برای همه ارائه دهند. در 1 مارس، الی لیلی یک سقف خودکار 35 دلاری در ماه برای تمام انسولین‌ها برای کسانی که بیمه خصوصی در داروخانه‌های منتخب دارند، و برنامه مشابهی برای افراد فاقد بیمه اعلام کرد. این شرکت همچنین قول داده است که یکی از انسولین های بدون مارک خود را به قیمت 25 دلار در هر ویال، از اول ماه مه بفروشد. سانوفی، یک شرکت دارویی فرانسوی، از سال آینده، معامله مشابهی را برای یکی از انسولین های خود دنبال کرد. شرکت دانمارکی Novo Nordisk نیز قیمت های پایین تری را برای سال 2024 اعلام کرد.

این معاملات چشم نواز هستند، اما وقتی بیماران به داروخانه ها مراجعه می کنند، ممکن است متوجه شوند که نمی توانند معامله ای را انجام دهند. شاینا کسپر از T1International، یک گروه حمایت از بیماران دیابتی، یک دیابتی نوع 1 است. او می گوید که سعی کرده است انسولین لیسپرو بدون مارک Eli Lilly را بخرد، داروی خاصی که از اول ماه مه در دسترس است به قیمت 25 دلار. داروخانه او در ورمونت او را 90 دلار اعلام کرد.

شاید برنامه الی لیلی برای رفع پیچیدگی ها به زمان نیاز داشته باشد یا اینکه هزینه داروخانه بیشتر باشد. اما این اولین بار نیست که چنین طرحی با مشکل مواجه می شود. سال‌ها است که شرکت‌های داروسازی مجموعه‌ای از برنامه‌ها را برای کمک به مشتریان برای خرید انسولین و سایر داروها ارائه کرده‌اند. برخی از آنها تقریباً برای هر کسی است، برخی دیگر برای افراد فقیر یا فاقد بیمه. استیسی دوستزینا، کارشناس قیمت گذاری دارو در دانشگاه واندربیلت، می گوید، اما دسترسی به آنها برای مردم دشوار است.

ابتدا بیماران باید آگاه باشند که این طرح وجود دارد و واجد شرایط هستند، که اغلب نامشخص است. سپس آنها باید از حلقه ها بپرند. برخی نیاز به درخواست، یادداشت های پزشک، مدرک اقامت، اسناد مالیاتی و موارد دیگر دارند. داروخانه ها نیز باید از این برنامه اطلاع داشته باشند و در آن شرکت کنند. ممکن است سخت باشد که چه کسی را سرزنش کنیم – شرکت های دارویی برای معاملات معیوب یا داروخانه ها به دلیل عدم اجرای صحیح آنها.

این برنامه ها همچنین می توانند در هر زمانی به پایان برسند. دیوید میچل از بیماران برای داروهای مقرون به صرفه، یک سازمان حمایت از بیماران، می گوید: «آنچه را که خداوند می دهد، خداوند می تواند از بین ببرد. به همین دلیل است که آقای میچل و دیگران به جای اتکا به ترکیبی از طرح‌های خاص، بر قوانینی برای کاهش قیمت دارو فشار می‌آورند.

برخی از ایالت ها از انتظار صرف نظر کرده اند. کلرادو اولین کشوری بود که در سال 2019 سقف انسولین را با 100 دلار در ماه تصویب کرد. از آن زمان تاکنون تقریباً نیمی از ایالت‌ها سرپوش‌هایی را اعمال کرده‌اند، اما این محدودیت‌ها فقط برنامه‌های بهداشتی تحت نظارت دولت را پوشش می‌دهند. در ماه مارس، گاوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا، اعلام کرد که قراردادی را با یک سازنده برای ساخت و توزیع انسولین به کالیفرنیایی ها به قیمت 30 دلار امضا کرده است. ممکن است مین، میشیگان و واشنگتن دنبال شوند. همچنین لایحه هایی در کنگره برای مقابله با قیمت انسولین و افزایش دسترسی به داروهای ژنریک وجود دارد. شاید هزینه انسولین در نهایت کاهش بیشتری پیدا کند و قابل پیش بینی تر شود.

با چک و تراز، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما، که وضعیت دموکراسی آمریکا و مسائلی را که برای رأی دهندگان مهم است بررسی می کند، در صدر سیاست آمریکا باشید.