چگونه آمریکا انتظارات را زیر پا می گذارد | اقتصاد دان

جیRIDLOCK اغلب است هنجار در آمریکای فراحزبی امروزی. حتی زمانی که همان حزب کنگره و کاخ سفید را کنترل می‌کند، همانطور که دموکرات‌ها در دو سال گذشته انجام داده‌اند، نیاز به دستیابی به اکثریت سه پنجم مجلس سنا برای اکثر قوانین (به استثنای برخی از لوایح بودجه) تمایل دارد. کارها را به بن بست برسانید با این حال، از این نظر، سال 2022 یک سال غیرعادی بود: دولت بایدن توانست ترافیک قانونگذاری را به حرکت درآورد که پیامدهای بزرگی برای آینده داشت.

اکثریت دو حزبی را برای تصویب به دست آورد چیپس و Science Act، تلاشی 280 میلیارد دلاری برای تقویت صنعت ریزتراشه های آمریکا، به لطف احتیاط فزاینده چین. پس از انجام ناموفق بازطراحی بزرگ اقتصادی آمریکا، دولت در نهایت به اندازه کافی مصالحه کرد تا بر مقاومت جو منچین از ویرجینیای غربی، اغلب دموکرات متحرک در سنا 50-50، غلبه کند تا قانون کاهش تورم ساده‌تری را تصویب کند که نام آن نامناسب است. هزینه 369 میلیارد دلاری در طول یک دهه. هزینه‌های آب و هوایی آن قابل توجه‌ترین هزینه در تاریخ آمریکا خواهد بود (در سالی که بلایای طبیعی از خشکسالی در غرب گرفته تا طوفان ایان در شرق، تا طوفان زمستانی سراسری در کریسمس، یادآور خطرات آب و هوایی بود). همراه با یک بسته زیرساختی که در نوامبر 2021 تصویب شد، این سه لایحه با یک حساب، هزینه سالانه نزدیک به 100 میلیارد دلار را برای سیاست صنعتی ایجاد می کند. آمریکا ممکن است به عنوان سهمی از هزینه های بیشتری خرج کند تولید ناخالص ملیدر سیاست صنعتی نسبت به قهرمانان بی شرمانه این عمل مانند فرانسه، آلمان و ژاپن. آنها و سایر متحدان در حال حاضر شروع به نگرانی در مورد حمایت گرایی کرده اند که Bidenomics می تواند ایجاد کند.

ابتکارات اقتصادی تنها ابتکاراتی نبودند که بر بن بست غلبه کردند. پس از وحشت تیراندازی در مدرسه در 24 مه در Uvalde، تگزاس، که در آن 21 نفر از جمله 19 کودک جان باختند، کنگره برای اولین بار در سه دهه خواستار تصویب اقدامات کنترل اسلحه (هرچند متوسط) شد. در پایان سال، در جلسه لاغر کنگره، حمایت فدرال برای ازدواج همجنس‌گرایان را تضمین کرد و تضمین کرد که اتحادیه‌های همجنس‌گرایان وابسته به تشکیلات دادگاه عالی نیستند.

امری حیاتی نیز این بود که آمریکا در واکنش به تهاجم ولادیمیر پوتین به اوکراین، اجماع دو حزبی را حفظ کرد. در زمان حمله آقای پوتین، دولت از اطلاعات عمومی جسورانه و غیرعادی برای نشان دادن برنامه‌های او استفاده کرد و حقیقت را علیه اطلاعات نادرست روسیه به کار برد. جمهوری خواهان به سرعت در مورد روسیه به هوش آمدند و از طرفداران پوتین جناح راست پرهیز کردند. علیرغم برخی تردیدها و هشدارهای مداوم مبنی بر اینکه با اکثریت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان، “چک سفید” وجود نخواهد داشت، کنگره کمک های بزرگ – تقریباً 100 میلیارد دلار تاکنون – به اوکراین را تصویب کرده است.

هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که اختلافات حزبی از اهمیت کمتری برخوردار شده است. برعکس، از برخی جهات، این کشور بیش از پیش شبیه ایالت های متفرقه آمریکا به نظر می رسد، با ایالت هایی که اساساً در سیاست هایی مانند سقط جنین، مهاجرت و قوانین زیست محیطی تفاوت دارند. ایالت به ایالت، شکاف بین بلوک های قرمز و آبی بیشتر شده است. در مورد مسائل فرهنگی، از جمله تدریس نظریه نژاد انتقادی در مدارس، فعالان هر دو طرف توانسته اند آن را به یک شکاف تبدیل کنند.

و سپس دادگاه عالی است. در سال 2022 با بحران فزاینده مشروعیت مواجه شد: در ماه ژوئن فقط 25 درصد از آمریکایی ها گفتند که به دادگاه اعتماد دارند، که پایین ترین رقم در تاریخ است. آن ماه، در تصمیم خود در دابز در مقابل سازمان بهداشت زنان جکسون، حق قانونی سقط جنین را که در سال 1973 در سال 1973 ایجاد شده بود، لغو کرد رو و وید. برای اولین بار در نیم قرن گذشته، دیگر انشعاب 5-4 ندارد، با رای نوسانی در وسط، بلکه اکثریت محافظه کار 6-3 به لطف سه قاضی منصوب شده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ دارد. در طول سال گذشته عواقب آن چشمگیر بوده است – و نه فقط برای سقط جنین. در یک اصطلاح رادیکال، دادگاه کنترل اسلحه را تضعیف کرد، جدایی کلیسا و دولت را از بین برد و توانایی آژانس حفاظت از محیط زیست را برای تنظیم انتشار گازهای گلخانه ای از نیروگاه ها محدود کرد.

ترکیب دادگاه در سال 2022 تغییر کرد، اما انشعاب محافظه کار-لیبرال آن تغییر نکرد. پرزیدنت جو بایدن پس از بازنشستگی استفان بریر با موفقیت یک عدالت لیبرال را با دیگری جایگزین کرد و در این روند تاریخ ساز شد. کتانجی براون جکسون اولین زن سیاهپوستی بود که در عالی ترین دادگاه آمریکا خدمت کرد.

اختلافات آمریکا در مبارزات انتخاباتی میان دوره ای در ماه نوامبر که گران ترین انتخابات تاریخ بود، به طور کامل به نمایش گذاشته شد. در انتخابات مقدماتی، دونالد ترامپ تسلط خود را بر حزب جمهوری خواه حفظ کرد: بسیاری از نامزدهای مورد تایید رئیس جمهور سابق، از جمله نامزدهایی برای کرسی های حیاتی سنا در پنسیلوانیا و جورجیا، از طریق آنها پیروز شدند.

در آستانه انتخابات سراسری در 8 نوامبر، جمهوری خواهان تبلیغات زیادی داشتند. میزان محبوبیت آقای بایدن همچنان پایین بود. رای دهندگان به طور فزاینده ای در مورد اقتصاد، به ویژه تورم دوباره نگران بودند (محرک بیش از حد آقای بایدن بخشی از مشکل بود، اما اشتباهات سیاستی فدرال رزرو نیز همین بود). مسائل مهم دیگر شامل مهاجرت و مشکلات مربوط به آن در مرز جنوبی آمریکا، افزایش جنایات خشونت آمیز و ظاهراً بیداری افسارگسیخته است.

به نوبه خود، دموکرات ها از ترس حق زنان برای سقط جنین، پس از سرنگونی قانون، انرژی گرفته بودند. قلیهو برای آینده دموکراسی، با توجه به تایید حزب جمهوری خواه از دروغ های آقای ترامپ در مورد “انتخابات دزدیده شده” در سال 2020. آنها همچنین علیه جناح مترقی خود که افراط و تفریط باعث ایجاد کمپین های فراخوان موفق در سانفرانسیسکو شده بود، عقب نشینی کردند.

به طور گسترده انتظار می رفت که جمهوری خواهان به راحتی کنترل مجلس نمایندگان را پس بگیرند (جایی که یک شکست معمول میان دوره ای برای حزب رئیس جمهور در دوره مدرن حدود 30 کرسی بوده است) و شاید هم سنا که به طور مساوی تقسیم شده است. با این حال، در صورتی که جمهوری‌خواهان به تازگی در مجلس نمایندگان پیروز شدند و دموکرات‌ها به لطف پیروزی بر نامزدهای ناقص ترامپیست، حتی یک کرسی در سنا به دست آوردند. با وجود همه نگرانی‌هایی که از قبل وجود داشت، دموکراسی آمریکا قوی‌تر به نظر می‌رسید. رای دهندگان تعدادی از منکران برجسته ترامپیست انتخابات را رد کردند. و برای یک بار هم که نظرسنجی‌ها، پس از شکست‌های شرم‌آور در دوره‌های انتخاباتی قبلی، به طرز شگفت‌آوری دقیق بودند.

شاید بزرگترین بازنده آقای ترامپ بود. نام او در برگه رای نبود، اما بسیاری از نامزدهای مطرحی که او از او حمایت کرد، رقابت های خود را از دست دادند. آقای ترامپ سال وحشتناکی را پشت سر گذاشت، آن هم نه فقط با نیابت در پای صندوق های رای. جلسات استماع تلویزیونی کنگره در مورد شورش‌های کنگره در 6 ژانویه 2021 به گونه‌ای طراحی شد که او را قاطعانه مقصر بدانند – لیز چنی، یکی از جمهوری‌خواهان ارشد سابق مجلس، متهم اصلی او. در ماه اوت، FBI خانه او را در Mar-a-Lago بازرسی کرد، جایی که ماموران آن جعبه هایی از اسناد طبقه بندی شده را یافتند که رئیس جمهور سابق نتوانسته بود آنها را بازگرداند. در دسامبر، دو شرکت سازمان ترامپ متهم به تقلب مالیاتی و سایر مشکلات حقوقی شدند. شاید بزرگترین مشکل آقای ترامپ ظهور یک رقیب جدی جمهوری خواه در ران دیسانتیس بود که انتخاب مجدد راحت وی به عنوان فرماندار فلوریدا کاملاً با لکه دار شدن آقای ترامپ در تضاد بود – از نظر بسیاری از جمهوری خواهان، البته نه از دید ترامپ. بسیاری از طرفداران سرسخت – به عنوان یک بازنده. نظرسنجی‌ها در اواخر سال نشان می‌دهد که رای‌دهندگان اولیه جمهوری‌خواه آقای دیسانتیس را بر ترامپ ترجیح می‌دهند.

و با این حال، این مشکلات باعث نشد که آقای ترامپ نامزدی خود را برای ریاست جمهوری سال 2024 اعلام کند، و این کار را در تلاشی زودهنگام انجام داد تا هوای اجتناب ناپذیر به خود بدهد (و تهاجمات قانونی به او را شبیه یک شکار جادوگران سیاسی جلوه دهد). او همچنان نیرویی است که باید در نظر گرفته شود، زیرا آمریکا پیش از آغاز رای گیری واقعی در سال 2024، به سالی که معمولاً یک سال انتخابات مقدماتی «نامرئی» است می رود. آقای ترامپ نامرئی نخواهد بود. و با تقسیم شدن کنگره (و تحت رهبری جدید)، قطعاً بن بست بازخواهد گشت.