آیا متراکم شدن مرکز شهر می تواند کلیولند را نجات دهد؟

جیاوستین بیبشهردار کلیولند، اوهایو، ایده خوبی دارد که برای رونق شهرش، کدام محله باید اصلاح شود. یعنی مال خودش. آقای بیب، مشاور سابق 36 ساله ای که در آغاز سال گذشته به عنوان شهردار انتخاب شد، در یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کلیولند زندگی می کند، در فاصله کوتاهی از دفترش در تالار شهر بزرگ نئوکلاسیک شهر. برای ورزش، او در پارک بیرون می دود. و او فکر می‌کند که اگر کلیولند، شهری با 362000 نفر جمعیت که زمانی تقریباً سه برابر بیشتر جمعیت داشت، دوباره شروع به رشد کند، به افراد بیشتری نیاز دارد تا بتواند مانند او زندگی کند.

به این داستان گوش کن
از صدا و پادکست بیشتر لذت ببرید iOS یا اندروید.

مرورگر شما پشتیبانی نمی کند

او می گوید: «اگر هسته شهری پر رونق نداشته باشیم… درآمد مالیاتی برای تعمیر چاله ها، پرداخت پول بیشتر به افسران پلیس، استخدام افراد بیشتری برای جمع آوری زباله و بازیافت نداریم. هسته شهری هر شهری قلب و روح آن شهر است. این “تمام شریان هایی” را تغذیه می کند که محله های دیگر را زنده نگه می دارند.

اشتیاق آقای بیب برای مرکز شهر بسیار منحصر به فرد نیست. در حدود یک دهه قبل از همه‌گیری، احیای مراکز تاریخی، امید بزرگ بسیاری از رهبران شهرهای در حال مبارزه در کمربند زنگ بود. و تا حد قابل توجهی موفق بودند.

بین دو سرشماری اخیر، در سال‌های 2010 و 2020، اگرچه شهر کلیولند به طور کلی 24000 نفر از ساکنان خود را از دست داد، اما “هسته مرکز شهر” بیش از 3000 نفر یا حدود 22٪ رشد کرد. ساختمان‌های زیبا که زمانی توسط بانک‌ها و ادارات اشغال می‌شد، اکنون به بلوک‌های آپارتمانی هوشمند تبدیل شده‌اند. جمعیت مرکز شهر میلواکی حتی با کاهش جمعیت کلی آن یک چهارم افزایش یافت. مرکز شهر دیترویت، که بخش‌هایی از آن با اعلام ورشکستگی شهر در یک دهه پیش رها شده بود، با جرثقیل‌هایی که در خط افق قرار دارند، دگرگون شده است.

با این حال همه گیری یک شکست وحشتناک بوده است. کارمندان ادارات ثروتمندی که توسعه دهندگان امیدوار بودند آنها را به شهرها با رفت و آمدهای پیاده روی ترغیب کنند، اکنون این امکان را دارند که از خانه کار کنند. طبق داده‌های Cleveland Downtown Alliance، یک گروه لابی محلی، در کلیولند، تنها حدود سه پنجم کارکنان اداری به طور مرتب پشت میزهای خود برمی‌گردند. مراکز خرید و رستوران‌ها با وجود پیشرفت رقبایشان در حومه شهر، در حال چرخش هستند.

آقای بیب معتقد است که همه‌گیری در واقع استدلال او را تقویت می‌کند: اگر مرکز شهر شما می‌خواهد رونق بگیرد، به مردمی نیاز دارید که در آن زندگی کنند، نه اینکه فقط از طریق تنبیه ترافیک حومه‌ها به آنجا رفت و آمد کنید. با این حال یک catch-22 وجود دارد. شهرنشینان عجولانه برای نقل مکان به مکانی که مرده است، آسایش حومه شهر را رها نمی کنند. اما بارها و رستوران های جدید بدون آنها باز نمی شوند.

حداقل برخی از توسعه دهندگان هنوز این طرح را دوست دارند. یکی از برجسته ترین آنها Bedrock است، شرکتی متعلق به دن گیلبرت، میلیاردر مستقر در دیترویت که یکی از بنیانگذاران Rocket Mortgage است و صاحب تیم بسکتبال کاوالیرز، تیم بسکتبال کلیولند است. رویکرد آقای گیلبرت برای سرمایه‌گذاری دارایی، تمرکز منابع عظیم در یک مکان است، چیزی که او آن را «رویکرد انفجار بزرگ» می‌نامد. در دیترویت بیش از یک دهه پیش، زمانی که شهر به ورشکستگی نزدیک بود، آقای گیلبرت بخش‌هایی از مرکز شهر را خرید – او حداقل 100 ساختمان دارد – و سرمایه‌گذاری روی همه آنها به طور همزمان انجام داد، حتی به کارگرانش یارانه داد تا جابه‌جا شوند. به کاندوهای جدید

ایده آقای گیلبرت در اصل این است که مقیاس به شما اجازه می دهد تا مزایای سرریز را درونی کنید. بازسازی یک آسمان خراش متروکه به تنهایی ممکن است آنقدر سودآور نباشد که ارزش آن را داشته باشد. اما وقتی ساختمانی را زنده می‌کنید، ارزش ساختمان‌های کنار آن نیز افزایش می‌یابد. اگر شما هم مالک آن ساختمان ها هستید، شاید این پروژه سودآور شود. او می‌گوید در دیترویت، «می‌دانستیم که هجوم سرمایه‌گذاری در مرکز شهر، سرمایه بیشتری را جذب می‌کند».

او اکنون در تلاش است تا کاری مشابه در کلیولند انجام دهد. در سال 2016، Bedrock بیشتر تاور سیتی سنتر را خریداری کرد، آسمان‌خراشی که مدت‌ها از آن غفلت شده بود و بر فراز پایانه راه آهن مرکزی شهر ساخته شده بود. در ماه فوریه، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد تا حدود 35 هکتار زمین را گسترش دهد که به شدت از پشت شهر تاور تا رودخانه کویاهوگا می ریزد و اکنون عمدتاً توسط فضاهای پارکینگ و یک جاده پر چاله اشغال شده است.

طی دو دهه آینده، آسفالت با 2000 خانه جدید، و همچنین حجم وسیعی از فضای اداری و غیر مسکونی، که با یک پارک مرتبط است، جایگزین خواهد شد، که همه توسط سر دیوید آجایه، معمار مشهور غنائی-بریتانیایی طراحی شده است. کل هزینه حدود 3.5 میلیارد دلار خواهد بود – مبلغ هنگفتی برای یک توسعه دهنده در یک شهر نسبتا فقیر. اما ایده این است که ساختمان‌های جدید نه تنها مستقیماً سود خواهند داشت. هنگامی که آنها با ساکنان جدید پر می شوند، ارزش شهر برج را نیز افزایش می دهد، که Bedrock تصور می کند از یک مرکز خرید کمی کثیف به یک مرکز خرید پر از رستوران های شیک و مغازه های سطح بالا و همچنین چندین ساختمان دیگر تبدیل می شود. بستر در نزدیکی به دست آورده است. این به نوبه خود کل پروژه را قابل اجرا می کند.

آیا کار خواهد کرد؟ آقای گیلبرت می‌گوید که همه‌گیری نشان می‌دهد که چگونه مراکز شهرها باید مکان‌های هیجان‌انگیزی برای بازدید و زندگی باشند، نه فقط انبارهایی برای کارکنان اداری. او می‌گوید: مالکان تجاری ممکن است با مشکل مواجه باشند، اما «توسعه‌دهندگان نمی‌توانند مسکن‌های مسکونی را با سرعت کافی آنلاین بیاورند». نرخ خالی برای خانه ها بسیار پایین است.

چیزی که آقای گیلبرت دارد، جدا از پول زیاد، یک کالای نادرتر است: صبر. سیاستمدارانی مانند آقای بیب که ناامید از کاهش پایه های مالیاتی خود هستند، ممکن است مجبور شوند آن را نیز پیدا کنند.

با چک و تراز، خبرنامه هفتگی مختص مشترکین ما، که وضعیت دموکراسی آمریکا و مسائلی را که برای رأی دهندگان مهم است بررسی می کند، در صدر سیاست آمریکا باشید.

مطلب پیشنهادی  دنیل اندروز یک "استاد" در "گاز نور" رسانه ها است